Jak długo musisz bhp? - bezpieczeństwo

gpsbhp.eu

Audyty bezpieczeństwa

Jedną z istotnych usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, jest przeprowadzenie audytu BHP. Audyt z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu sprawdzenie, czy dany zakład pracy spełnia odpowiednie wymaga

Jak długo musisz bhp? - bezpieczeństwo gpsbhp.eu
nia regulowane przepisami prawnymi znajdującymi się w Kodeksie Pracy. Zlecenie wykonania audytu bezpieczeństwa w naszej firmie może być dobrym pomysłem, ponieważ pozwala na sprawdzenie, czy firma spełnia wymagania BHP. Audyt BHP jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy po przeprowadzonej ocenie wręczają odpowiedni raport pracodawcy z uwagami dotyczącymi tego, co należałoby poprawić. Jednym ze sprawdzanych aspektów istotnych w BHP jest kontrola ukończonego szkolenia BHP przez pracowników, ponieważ jest to jeden w ważniejszych obowiązków pracodawcy w tym zakresie. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa w danej firmie może przynieść pracodawcy wiele korzyści i z pewnością pomoże uniknąć nieprzyjemności w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.


Przejęcie spraw z postępowaniem powypadkowym

W każdym zakładzie pracy, mimo zachowania odpowiednich warunków pracy oraz przestrzegania przepisów BHP, może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, w którym pracownik doznał jakiegoś uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z postępowaniem powypadkowym. Firma działająca w branży BHP może przejąć sprawy dotyczące postępowania powypadkowego od pracodawcy. Firma zajmująca się sprawami BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy oferują także szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz kursy pierwszej pomocy. Postępowanie wypadkowe polega na wypełnieniu odpowiedniego protokołu lub karty powypadkowej, które zapewniają poszkodowanego pracownikowi korzystanie z różnych świadczeń. Ponadto dokumentacja związana z postępowaniem wypadkowym może stanowić dla pracodawcy cenną uwagę na temat panujących warunków w pracy, dzięki czemu możliwa jest poprawa warunków w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Przeprowadzenie postępowania powypadkowego dobrze jest zostawić w rękach profesjonalistów.


Jakie przepisy są w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Zadania PIP

PIP jest skrótem, który oznacza Państwową Inspekcję Pracy, stanowiącą polski organ nadzoru. Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest, przede wszystkim, nadzór oraz kontrola nad przepisami dotyczącymi prawa pracy. Same przepisy regulujące obowiązki pracowników oraz pracodawców znajdują się w Kodeksie Pracy. Jednym z aspektów zawartych w przepisach prawnych jest regulacja spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Państwowa Inspekcja Pracy zajmuje się właśnie, między innymi, sprawdzaniem czy w danej firmie i zakładzie są przestrzegane odpowiednie przepisy BHP. Jednym z obowiązków pracodawcy, który jest zawarty w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego szkolenia BHP. Pracownik, który ukończył wstępne szkolenie BHP, otrzymuje specjalną kartę zaświadczającą o odbytym szkoleniu. Państwowa Inspekcja Pracy może sprawdzić dokumenty zaświadczające o odbyciu przez pracowników oraz pracodawców odpowiednich szkoleń BHP. Pracodawca powinien więc zadbać o szkolenia BHP zatrudnionych pracowników.



© 2019 http://bezpieczenstwo.fusion.bydgoszcz.pl/